Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
December 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Spoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého Bundeswehru


Spoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého Bundeswehru

V priestoroch a v blízkom okolí Pamätníka 1. československého armádneho zboru (ďalej „ČSAZ“) na Dukle, v okolí Vyhliadkovej veže na Dukle a v areáli vyhliadkovej plošiny v katastri obce Nižný Komárnik sa uskutočnila dňa 22. júna 2017 spoločná pracovná brigáda príslušníkov 21. zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov a príslušníkov 163. ženijného pluku špeciálneho určenia z nemeckého Bundeswehru.

Deň začal najskôr pietnym aktom kladenia vencov na Pamätníku 1. ČSAZ, počas ktorého vzdali obe zúčastnené strany spoločne úctu padlým príslušníkom 1. ČSAZ. Po pietnom akte sa k slovenských i nemeckým príslušníkom prihovoril Dr. Michal Bochin zo Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby so sídlom v Prešove, s ktorou spolupracujú Ozbrojené sily SR už viac ako desať rokov, spolu so zástupcom Vojenského historického ústavu – Múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku Ivanom Cuperom. V príhovore odznel predovšetkým veľký zmysel spoločnej pomoci slovenských a nemeckých vojakov pri údržbe Pamätníka 1. ČSAZ a jeho blízkeho okolia, či význam realizácie ďalších prác spojených s údržbou ostatných objektov v správe Vojenského historického ústavu Bratislava.

Celkom 20 vojakov z trebišovského práporu a 11 príslušníkov z nemeckého Bundeshweru vykonali nemálo pomocných prác spojených s údržbou vojnového cintorína na Pamätníku 1. ČSAZ na Dukle, vyčistili časť lesného chodníka smerujúceho od Pamätníka 1. ČSAZ k Vyhliadkovej veži na Dukle, vykosili časť lúky v priestore pod Pamätníkom 1. ČSAZ na Dukle. Okrem toho vykonali ďalej pomocné práce rôzneho druhu v okolí Vyhliadkovej veže na Dukle a v neposlednom rade kompletne vykosili a vyčistili areál vyhliadkovej plošiny v katastri obce Nižný Komárnik. Maximálne slovensko-nemecké nasadenie sa nieslo celým dopoludním vo výbornej priateľskej atmosfére, a to aj vďaka pondelkovej návšteve nemeckých príslušníkov s príslušníkmi 21. zmiešaného mechanizovaného práporu v priestoroch posádkovej strelnice Poruba pod Vihortalom, kde nemeckí príslušníci absolvovali streľby z ručných zbraní. 

Po ukončení neľahkých prác nasledovala prehliadka Vyhliadkovej veže na Dukle, kde sa príslušníci nemeckého Bundeswehru a Ozbrojených síl Slovenskej republiky oboznámili s priebehom bojov Karpatsko-duklianskej operácie. Štvrtkové dopoludnie bolo ukončené pietnym aktom kladenia vencov na nemeckom vojnovom cintoríne v obci Hunkovce, kde je pochovaných viac ako 3 000 nemeckých vojakov, ktorí padli v kraji pod Duklou počas ťažkých bojov v rokoch 1944 – 1945.

Všetky zainteresované strany sa zhodli na potrebe podobných aktivít aj v nasledujúcom období a už teraz očakávajú ďalšiu spoluprácu, ktorá je tak nevyhnutná. Spoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého BundeswehruSpoločná pracovná brigáda príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky a nemeckého Bundeswehru

Autor: npor. Mgr. Ing. Dominika VOJTAŠKOVÁ , Foto: autor a 21. zmpr - Dátum: 26.06.2017
Čítanosť: 584
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share